Aktualności

Informacja dla IIN oraz IIT SSI

Zajęcia (ćwiczenia) dla II roku I stopnia specjalności nauczycielskiej z przedmiotu “Gramatyka opisowa języka niemieckiego” odbędą się w dniu 20 lutego o godzinie 11.30-13.00 w sali 3.30.

Pierwszy wykład z przedmiotu “Gramatyka opisowa j. niemieckiego” dla II roku I stopnia (N+T) odbędzie się w dniu 27 lutego w wymiarze czasowym 2 x 45 minut.

Spotkanie autorskie z Emilią Smechowski

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD wspólnie z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego zapraszają we wtorek, 23 stycznia br.  o godz. 15.00 w sali 0.51 gmachu neofilologii w Sosnowcu na spotkanie autorskie z Emilią Smechowski, która przeczyta fragmenty z najnowszej książki “Wir Strebermigranten” opublikowanej nakładem monachijskiego Carl Hanser Verlag.

 

Emilia Smechowski, ur. w 1983 r. w Wejherowie, uciekła z rodziną w 1988 roku do Berlina Zachodniego. Studiowała śpiew operowy i romanistykę w Berlinie i Rzymie; ostatecznie zajęła się dziennikarstwem. Była redaktorką tageszeitung, a dziś pracuje jako niezależna pisarka i reporterka m.in. dla Geo, Süddeutsche Zeitung i Die Zeit. Jej esej o niewidzialnych Polakach został wyróżniony Niemiecką Nagrodą Reporterską (Deutscher Reporterpreis), Nagrodą Dziennikarską Konrada Dudena (Konrad-Duden-Journalistenpreis), jak również Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego.

Wystawa “Heinrich Böll zum 100. Geburtstag”

Koło Naukowe Germanistów serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy pod tytułem: „Heinrich Böll zum 100. Geburtstag”, które będzie miało miejsce w dniu 19 grudnia (wtorek) o godzinie 11.30 w głównym holu budynku Wydziału Filologicznego w Sosnowcu.

Otwarciu wystawy będą towarzyszyć krótkie wystąpienia członków Koła, które przybliżą życie, twórczość oraz miasto rodzinne pisarza. Po prezentacji zapraszamy do wysłuchania dyskusji panelowej na temat  „Der engagierte Künstler in der Gegenwart” w sali 1.22.

Promocja książki „Na rozdrożach literatury. Wokół badań komparatystycznych nad literaturą i kulturą niemieckojęzyczną”

Serdecznie zapraszamy na promocję książki „Na rozdrożach literatury. Wokół badań komparatystycznych nad literaturą i kulturą niemieckojęzyczną” pod redakcją dr hab. prof. UŚ Renaty Dampc-Jarosz i dra hab. Zbigniewa Feliszewskiego, wydanej przez Bibliotekę Śląską. Publikacja zawiera artykuły na temat wybranych aspektów twórczości m.in. Bettiny von Arnim, Lou Andreas-Salomé, Arnolda Zweiga, Eberharda Hilschera, Jurija Kocha, Hansa Lipinsky’ego-Gottersdorfa, jak również podsumowanie książek i artykułów o tematyce śląskiej prof. zw. dr hab. Grażyny Barbary Szewczyk. „Mimo różnorodności i eklektycznego charakteru publikacja stanowi próbę syntezy wspólnych badań, refleksji i metodologicznych zawirowań, otwierając przestrzeń nowych eksploracji” (ze Wstępu).

Promocja rozpocznie się w poniedziałek, 4 grudnia, o godz. 17.00 w Sali Benedyktynka Biblioteki Śląskiej.

Program stypendialny stowarzyszenia GFPS-Polska

GFPS-Polska to organizacja studencka powstała w 1994 roku. Jej celem statutowym jest wspieranie nauki, współpracy i wymiany studenckiej oraz naukowej między Polską, a Niemcami. W stypendiach, kursach i warsztatach organizowanych przez nasze stowarzyszenie wzięło udział do tej pory kilka tysięcy osób. Środki na organizowane przez nas wydarzenia i stypendia pozyskujemy z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz darowizn.

Zapraszamy studentów i doktorantów wszystkich kierunków do zgłaszania się do naszego programu stypendialnego w Niemczech. Stypendium przyznawane jest na okres kwiecień – sierpień 2018 (na semestr letni wg niemieckiego kalendarza akademickiego). GFPS oferuje pobyt na uniwersytetach m. in. w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Moguncji, Dreźnie, Heidelbergu, Kolonii. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15.11.2017.
Wymogiem, jaki GFPS-Polska stawia stypendystom, jest przeprowadzenie projektu naukowego na wybrany przez siebie temat, niekoniecznie związany z tokiem studiów. Projekt może przyjąć formę referatu, doświadczenia, badania itp. Mile widziane jest nawiązanie do swojej pracy dyplomowej: licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej, doktorskiej.

Oprócz finansowania pobytu nasze stowarzyszenie organizuje dla stypendystów bogaty program kulturalny, pomoc w znalezieniu mieszkania oraz przy wypełnianiu formalności.