Internetowe Koło Filmowe

Berlinale 2018

W dniach 15-25 lutego br. odbyła się 68. edycja Berlinale, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W tym czasie w 14 sekcjach festiwalu pokazano 385 filmów, jak zwykle wszystkie z nich były dostępne dla publiczności, co odróżnia Berlinale od pozostałych najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W tym roku w festiwalu uczestniczyło 330 tys. widzów, którzy poza oglądaniem filmów mogli również wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.

Pracom jury przewodniczył w tym roku Tom Tykwer, niemiecki reżyser, autor filmów Biegnij Lola, biegnij (Lola rennt, 1998), Pachnidło (Das Parfum – Die Geschichte eines Mörders, 2006) czy Atlas chmur (Cloud Atlas, 2012). W skład jury weszli również aktorka Cécile de France, reżyser Chema Prado, producentka Adele Romanski, kompozytor Ryūichi Sakamoto, krytyk filmowy Stephanie Zacharek.

Do konkursu głównego zakwalifikowano 19 filmów, w tym cztery niemieckie: Transit Christiana Petzolda (adaptacja autobiograficznej powieści Anny Seghers), In den Gängen Thomasa Stubera, 3 Tage in Quiberon Emily Atef (o Romy Schneider) oraz Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot Philipa Gröninga, jednak żaden z nich nie został nagrodzony, w przeciwieństwie do polskiego filmu Twarz Małgorzaty Szumowskiej, wyróżnionego Wielką Nagrodą Jury (polska premiera 6 kwietnia).

Główną nagrodę, Złotego Niedźwiedzia, zdobył rumuński film Touch Me Not, debiut artystki wizualnej Adiny Pintilie. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzono m.in. Wesa Andersona za Wyspę psów (najlepszy reżyser), Anę Brun za Dziedziczki (najlepsza aktorka) oraz Anthony’ego Bajona za La prière (najlepszy aktor).

Poniżej linki do sprawozdań z tegorocznego festiwalu:

https://www.berlinale.de/de/HomePage.html

http://www.3sat.de/mediathek/?mode=suche&query=berlinale

http://www.spiegel.de/thema/berlinale_2018/

http://www.zeit.de/thema/berlinale

http://www.faz.net/aktuell/feuilleton/berlinale/vier-deutsche-filme-im-wettbewerb-der-berlinale-2018-15435357.html

http://wyborcza.pl/7,101707,23070457,berlinale-2018-imponujacy-werdykt-jury-dobrze-ze-z-polski.html?disableRedirects=true


Tydzień Filmu Niemieckiego 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tydzień Filmu Niemieckiego to wydarzenie, które na stale wpisało się już w polski kinowy krajobraz. Przegląd gwarantuje podróż przez różnorodne filmowe gatunki, mistrzowie spotykają się w nim z debiutantami, hity box–office’u z festiwalowymi odkryciami. W tym roku Tydzień Filmu Niemieckiego zawita do jedenastu polskich miast. W Katowicach przegląd rozpocznie się 20.11.2017 i potrwa do 26.11.2017. Wszystkie filmowe pokazy odbędą się w kinie Światowid. Szczegóły w programie.


Berlinale 2017

W dniach 9-19 lutego odbyła się tegoroczna, 67. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, zwanego Berlinale. W trakcie festiwalu wyświetlono ok. 400 filmów z całego świata, zaś w Konkursie Głównym o nagrody walczyło osiemnaście filmów, w tym trzy niemieckie (dwa fabularne: „Rückkehr nach Montauk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, nawiązujący do twórczości Maksa Frischa, „Helle Nächte” Thomasa Arslana oraz dokumentalny „Beuys” Andresa Veiela), jeden austriacki („Wilde Maus” Josefa Hadera) i jeden polski („Pokot” w reż. Agnieszki Holland). Pracami Jury kierował holenderski reżyser Paul Verhoeven, który wiele lat pracował w USA. Do składu Jury weszli również: Dora Bouchoucha Fourati, tunezyjska producentka filmowa,  Ólafur Elíasson, artysta islandzki, Maggie Gyllenhaal, aktorka amerykańska, Julia Jentsch, aktorka niemiecka, Diego Luna, meksykański aktor i reżyser, oraz Wang Quan’an, chiński reżyser i scenarzysta. Główną nagrodę, Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu, otrzymała węgierska produkcja „O ciele i duszy” („Testről és lélekről”) w reżyserii Ildikó Enyedi. Nagrodą Alfreda Bauera dla filmu fabularnego, który otwiera horyzonty sztuki filmowej, został uhonorowany „Pokot” Agnieszki Holland. Srebrne Niedźwiedzie otrzymali również: Aki Kaurismäki za reżyserię („The Other Side of Hope”), Sebastián Lelio i Gonzalo Maza za najlepszy scenariusz („Una mujer fantástica”), Kim Minhee dla najlepszej aktorki („On the Beach at Night Alone”) oraz Georg Friedrich dla najlepszego aktora („Helle Nächte”).

Na podanych poniżej stronach znaleźć można liczne relacje z Berlinale:

www.berlinale.de/de/im_fokus/videostreaming/videos/Videos.html#navi=830&item=45501

www.faz.net/aktuell/feuilleton/berlinale/

www.zeit.de/thema/berlinale

www.spiegel.de/kultur/kino/berlinale-2017-bilanz-ganz-schwacher-puls-a-1135250.html

www.rbb-online.de/kultur/berlinale/beitraege/2017/berlinale-2017-fazit.html

www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1694986,1,festiwal-w-berlinie-gora-holland-i-poland.read


 

tydzień

Największy w Polsce przegląd kina niemieckiego! Zapraszamy do Kina Światowid – rezerwacja biletów dostępna jest tutaj.

FILMY W PROGRAMIE:

Toni Erdmann, reż. Maren Ade
Fritz Bauer kontra państwo / Der Staat gegen Fritz Bauer, reż. Lars Kraume
24 tygodnie / 24 Wochen, reż. Anne Zohra Berrached
4 królowie / 4 Könige, reż. Theresa von Eltz
Pewnego razu / Auf einmal, reż. Asli Özge
Kim jest Oda Jaune?  / Wer ist Oda Jaune?, reż. Kamilla Pfeffer
Hologram dla króla  / Ein Hologram für den König, reż. Tom Tykwer

Bliższe informacje o poszczególnych filmach znajdują się na stronie Goethe Institut.

TFN_2016


Szanowni Państwo,

niniejszym wpisem inaugurujemy działalność Internetowego Koła Filmowego. Będziemy w tej sekcji informować Państwa o bieżących wydarzeniach związanych z kinem niemieckojęzycznym, premierach filmów niemieckojęzycznych w polskich kinach oraz innych ciekawostkach.

Mają Państwo również możliwość wyrażenia swoich opinii w postaci recenzji z filmów obejrzanych w kinie bądź telewizji. Prosimy przesyłać je na adres: marek.krys@us.edu.pl.

15 lutego zakończyła się tegoroczna edycja Berlinale, największego i najważniejszego festiwalu filmowego w Niemczech i jednego z najważniejszych na świecie.

Relacje prasowe z tej imprezy znajdą Państwo na stronach:

http://www.spiegel.de/thema/berlinale_2015/

http://www.br.de/fernsehen/bayerisches-fernsehen/sendungen/kino-kino/berlinale-2015-fazit-artikel-100.html

http://wyborcza.pl/1,75475,17413308,Podsumowanie_Berlinale_2015__Berlinskie_kino_Wolnosc.html

Sprawozdania telewizyjne można zaś zobaczyć m. in. na stronach:

http://webapp.zdf.de/mediathek/page/thema?aID=2321840&title=Berlinale%202015%20-%20alle%20Videos

http://www.ardmediathek.de/tv/eins-zu-eins/eins-zu-eins-Berlinale-wie-politisch/WDR-Fernsehen/Video?documentId=26434320&bcastId=7293540

http://www.ardmediathek.de/tv/Kino-Kino-Bayerisches-Fernsehen/Kino-Kino-vom-11-Februar-Bei-der-Berli/Bayerisches-Fernsehen/Video-Podcast?documentId=26454100&bcastId=7639376

Życzymy miłego oglądania i zapraszamy do współpracy.