Internetowe Koło Filmowe

Tydzień Filmu Niemieckiego 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tydzień Filmu Niemieckiego to wydarzenie, które na stale wpisało się już w polski kinowy krajobraz. Przegląd gwarantuje podróż przez różnorodne filmowe gatunki, mistrzowie spotykają się w nim z debiutantami, hity box–office’u z festiwalowymi odkryciami. W tym roku Tydzień Filmu Niemieckiego zawita do jedenastu polskich miast. W Katowicach przegląd rozpocznie się 20.11.2017 i potrwa do 26.11.2017. Wszystkie filmowe pokazy odbędą się w kinie Światowid. Szczegóły w programie.


Berlinale 2017

W dniach 9-19 lutego odbyła się tegoroczna, 67. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, zwanego Berlinale. W trakcie festiwalu wyświetlono ok. 400 filmów z całego świata, zaś w Konkursie Głównym o nagrody walczyło osiemnaście filmów, w tym trzy niemieckie (dwa fabularne: „Rückkehr nach Montauk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, nawiązujący do twórczości Maksa Frischa, „Helle Nächte” Thomasa Arslana oraz dokumentalny „Beuys” Andresa Veiela), jeden austriacki („Wilde Maus” Josefa Hadera) i jeden polski („Pokot” w reż. Agnieszki Holland). Pracami Jury kierował holenderski reżyser Paul Verhoeven, który wiele lat pracował w USA. Do składu Jury weszli również: Dora Bouchoucha Fourati, tunezyjska producentka filmowa,  Ólafur Elíasson, artysta islandzki, Maggie Gyllenhaal, aktorka amerykańska, Julia Jentsch, aktorka niemiecka, Diego Luna, meksykański aktor i reżyser, oraz Wang Quan’an, chiński reżyser i scenarzysta. Główną nagrodę, Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu, otrzymała węgierska produkcja „O ciele i duszy” („Testről és lélekről”) w reżyserii Ildikó Enyedi. Nagrodą Alfreda Bauera dla filmu fabularnego, który otwiera horyzonty sztuki filmowej, został uhonorowany „Pokot” Agnieszki Holland. Srebrne Niedźwiedzie otrzymali również: Aki Kaurismäki za reżyserię („The Other Side of Hope”), Sebastián Lelio i Gonzalo Maza za najlepszy scenariusz („Una mujer fantástica”), Kim Minhee dla najlepszej aktorki („On the Beach at Night Alone”) oraz Georg Friedrich dla najlepszego aktora („Helle Nächte”).

Na podanych poniżej stronach znaleźć można liczne relacje z Berlinale:

www.berlinale.de/de/im_fokus/videostreaming/videos/Videos.html#navi=830&item=45501

www.faz.net/aktuell/feuilleton/berlinale/

www.zeit.de/thema/berlinale

www.spiegel.de/kultur/kino/berlinale-2017-bilanz-ganz-schwacher-puls-a-1135250.html

www.rbb-online.de/kultur/berlinale/beitraege/2017/berlinale-2017-fazit.html

www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1694986,1,festiwal-w-berlinie-gora-holland-i-poland.read


 

tydzień

Największy w Polsce przegląd kina niemieckiego! Zapraszamy do Kina Światowid – rezerwacja biletów dostępna jest tutaj.

FILMY W PROGRAMIE:

Toni Erdmann, reż. Maren Ade
Fritz Bauer kontra państwo / Der Staat gegen Fritz Bauer, reż. Lars Kraume
24 tygodnie / 24 Wochen, reż. Anne Zohra Berrached
4 królowie / 4 Könige, reż. Theresa von Eltz
Pewnego razu / Auf einmal, reż. Asli Özge
Kim jest Oda Jaune?  / Wer ist Oda Jaune?, reż. Kamilla Pfeffer
Hologram dla króla  / Ein Hologram für den König, reż. Tom Tykwer

Bliższe informacje o poszczególnych filmach znajdują się na stronie Goethe Institut.

TFN_2016


Szanowni Państwo,

niniejszym wpisem inaugurujemy działalność Internetowego Koła Filmowego. Będziemy w tej sekcji informować Państwa o bieżących wydarzeniach związanych z kinem niemieckojęzycznym, premierach filmów niemieckojęzycznych w polskich kinach oraz innych ciekawostkach.

Mają Państwo również możliwość wyrażenia swoich opinii w postaci recenzji z filmów obejrzanych w kinie bądź telewizji. Prosimy przesyłać je na adres: marek.krys@us.edu.pl.

15 lutego zakończyła się tegoroczna edycja Berlinale, największego i najważniejszego festiwalu filmowego w Niemczech i jednego z najważniejszych na świecie.

Relacje prasowe z tej imprezy znajdą Państwo na stronach:

http://www.spiegel.de/thema/berlinale_2015/

http://www.br.de/fernsehen/bayerisches-fernsehen/sendungen/kino-kino/berlinale-2015-fazit-artikel-100.html

http://wyborcza.pl/1,75475,17413308,Podsumowanie_Berlinale_2015__Berlinskie_kino_Wolnosc.html

Sprawozdania telewizyjne można zaś zobaczyć m. in. na stronach:

http://webapp.zdf.de/mediathek/page/thema?aID=2321840&title=Berlinale%202015%20-%20alle%20Videos

http://www.ardmediathek.de/tv/eins-zu-eins/eins-zu-eins-Berlinale-wie-politisch/WDR-Fernsehen/Video?documentId=26434320&bcastId=7293540

http://www.ardmediathek.de/tv/Kino-Kino-Bayerisches-Fernsehen/Kino-Kino-vom-11-Februar-Bei-der-Berli/Bayerisches-Fernsehen/Video-Podcast?documentId=26454100&bcastId=7639376

Życzymy miłego oglądania i zapraszamy do współpracy.