Współpraca i warsztaty

Instytut Filologii Germańskiej współpracuje ze szkołami ponadgimnazjalnymi:

 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie
  V Liceum Ogólnokształcące im. Nikoli Tesli
  ul. Stefana Batorego 37
  41-506 Chorzów
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach
  I Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki
  ul. Mickiewicza 6-8
  41-400 Mysłowice
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu
  IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
  Plac Waldemara Zillingera 1
  41-205 Sosnowiec
 • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  im. Marii Konopnickiej w Katowicach
  ul. Głowackiego 6
  40-052 Katowice
 • Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich
  ul. Jasnogórska 15-17
  44-100 Gliwice
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater
  ul. Parkowa 1
  41-200 Sosnowiec
 • X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Katowicach
  ul. Miarki 6
  40-224 Katowice
 • VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach
  ul. 3 Maja 42
  40-097 Katowice
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
  IV Liceum Ogólnokształcące im. Orląt Lwowskich
  ul. Kozielska 1A
  44-100 Gliwice
 • IV Liceum im. K. K. Baczyńskiego
  ul. Korczaka 7
  32-300 Olkusz

Oferta obejmuje min. wykłady, warsztaty, dni otwarte, spotkania w ramach działalności Koła Naukowego Języka Szwedzkiego i Kultury Szwedzkiej i Koła Naukowego Germanistów.

Zapytania w sprawie współpracy ze szkołami proszę kierować do pana dra Wacława Miodka (waclaw.miodek@us.edu.pl).

Harmonogram dostępny jest na stronie Wydziału Filologicznego:
http://venus.fil.us.edu.pl/index2.php?s=dlaszkol

 

1. Wizyta w Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach

Dnia 20. 01. 2016 grupa studentek III roku germanistyki, specjalności nauczycielskiej (Teresa Kukuczka, Nicole Matzek, Aleksandra Stryj, Dominika Świeboda, Dominika Witczak) wraz z doktorem Wacławem Miodkiem w ramach dydaktyki języków obcych, hospitowała lekcje języka niemieckiego
w Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach. Nauczycielki j. niemieckiego mgr Beata Świerczyńska oraz mgr Joanna Zawada przeprowadziły dla gości lekcję gramatyki, lekcję konwersacji, a także zajęcia prowadzone metodą projektu w ramach lekcji języka niemieckiego. Na nauczanie poprzez projekty kładziony jest w gliwickim gimnazjum szczególnie duży nacisk – rozwija to współpracę między nauczycielem a uczniem, budzi zainteresowanie kulturą krajów niemieckojęzycznych oraz pozwala na efektywną aktywizację uczniów, a także – rodziców. Korzystając z uprzejmości i chęci dzielenia się doświadczeniem dyrekcji oraz nauczycielek placówki, studentki poszerzyły swą wiedzę na temat nauczania j. niemieckiego w klasach dwujęzycznych oraz poznały alternatywne sposoby nauczania młodzieży. W ramach rozwijającej się współpracy między Instytutem Filologii germańskiej a Gimnazjum nr 3, germanistki wraz z uczniami gimnazjum zaproszeni zastali na ,,rewizytę” na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, gdzie będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez studentki filologii germańskiej.

Opracowała Aleksandra Stryj.

Fotogaleria z wizyty:

20160120_101842 20160120_102506 20160120_101822 20160120_101829 20160120_102822 20160120_102829


 

2. Weihnachten mit allen Sinnen 2015

W dniu 9 grudnia 2015, zgodnie z naszą nową tradycją, gościliśmy w naszym instytucie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu. Studenci I roku studiów magisterskich (specjalność nauczycielska) pod kierunkiem dr Renaty Kozieł przygotowali warsztaty o tematyce świątecznej, które miały na celu utrwalenie oraz powtórzenie wybranych zagadnień leksykalnych oraz gramatycznych. Działo się to we wspaniałej świątecznej atmosferze, przy brzmieniu niemieckich kolęd i wśród zapachu świątecznych przypraw. Studenci przygotowali sześć różnych stacji tematycznych, przy których uczniowie rozwiązywali określone zadania. I tak np. przy pierwszej stacji ubierano Św. Mikołaja, budując przy tym zdania w trybie rozkazującym. Przy drugim stanowisku uczestnicy tworzyli przepis na pyszne świąteczne pierniczki, których od razu można było spróbować. Przy kolejnej stacji uczniowie „łowili” bombki z nazwami polskich i niemieckich potraw świątecznych, dopasowując do nich właściwe tłumaczenia. Następne zadanie polegało na budowaniu zdań opisujących ułożenie naczyń i sztućców na wigilijnym stole, co pozwoliło powtórzyć i utrwalić wiedzę z zakresu przyimków oraz odmiany rzeczowników. Przy kolejnych stacjach uczniowie opisywali obrazki o tematyce świątecznej oraz grali w „leksykalne” statki. Po przejściu wszystkich stanowisk nastąpił długo oczekiwany finał i ogłoszenie wyników. I miejsce zajęli licealiści z IV LO im Stanisława Staszica w Sosnowcu, II i III miejsce zajęły również sosnowieckie drużyny z VI LO im. Janusza Korczaka – Serdecznie gratulujemy!

1'

User comments

User comments

SONY DSC

User comments

User comments

User comments

User comments

User comments

User comments

4'


 

3. Weihnachten mit allen Sinnen 2014

W dniu 11.12.2014 ponownie gościliśmy w naszym instytucie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu. Studenci III roku (specjalność nauczycielska) pod kierunkiem dr Renaty Kozieł przygotowali tym razem warsztaty propagujące kulturę i tradycje świąteczne krajów niemieckiego obszaru językowego pt.: „Weihnachten mit allen Sinnen”. Zgodnie z hasłem przewodnim warsztatów uczniowie mogli przy pomocy smaku, węchu, wzroku oraz słuchu, rozsmakować się w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia oraz poznać najważniejsze niemieckie zwyczaje świąteczne. Ozdabiając choinkę i słuchając niemieckich kolęd uczyli się nowego słownictwa, z dużym zaangażowaniem próbowali potraw i wypieków świątecznych. Najwięcej radości sprawiło im jednak rozpoznawanie przy pomocy smaku i zapachu charakterystycznych dla Świąt Bożego Narodzenia przypraw oraz opisywanie ukrytych w pudle świątecznych ozdób, których nie mogli zobaczyć, lecz jedynie dotknąć. Na zakończenie uczniowie brali udział w grze „Milionerzy”, co pozwoliło utrwalić oraz sprawdzić nabytą wiedzę. Zwycięska grupa została nagrodzona świątecznymi łakociami.

Fotorelacja z przebiegu warsztatów dostępna jest tutaj.


 

4. Grammatik spielend lernen

W dniu 12.11.2014 w Instytucie Filologii Germańskiej w Sosnowcu odbyły się warsztaty językowe dla szkół ponadgimnazjalnych z regionu. Warsztaty pt.Grammatik spielend lernen przygotowali studenci III roku (specjalność nauczycielska) pod kierunkiem dr Renaty Kozieł. Celem projektu było zachęcenie uczniów do nauki gramatyki języka niemieckiego w nietypowy sposób. Uczniowie, podzieleni na grupy, rozwiązywali zadania w poszczególnych stacjach językowych. Ich zadaniem było m.in. odgadnięcie zagadki rodzinnej, rozpoznanie z zawiązanymi oczami a następnie nazwanie i opisanie owoców i warzyw. W dalszej kolejności grupy miały za zadanie sprawdzenie swojej wiedzy z odmiany czasownika czy też tworzenia form czasu przeszłego. Grupa, która uzyskała najwięcej punktów zwyciężyła i jako nagrodę otrzymała słodycze. Gratulujemy zwycięzcom – klasie II z VI. LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu.

Fotorelacja z przebiegu warsztatów tutaj.


 

5. Deutsch mal anders

Dnia 25.03.2013r. w Zespole Szkół w Lubecku koło Lublińca odbyła się konferencja pt. Deutsch mal anders / Niemiecki trochę inaczej, zorganizowana we współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej UŚ. W trakcie konferencji dr Nina Nowara wygłosiła wykład połączony z warsztatami dla uczniów szkół podstawowych z Lubecka, Kochcic oraz Kochanowic na temat Ach, so schön ist Panama! Oder wir lernen Deutsch mit Janosch. W drugiej części konferencji gimnazjaliści wysłuchali wykładu dr Nowary o świętach Wielkiej Nocy w Niemczech (Ostern in Deutschland) oraz wzięli udział w warsztatach językowych.