Rok akademicki 2017/2018

Spotkanie autorskie z Emilią Smechowski

23 stycznia 2018 r. Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD wspólnie z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego zaprosiła spotkanie autorskie z Emilią Smechowski, która przeczytała fragmenty z najnowszej książki “Wir Strebermigranten” opublikowanej nakładem monachijskiego Carl Hanser Verlag.

Emilia Smechowski, ur. w 1983 r. w Wejherowie, uciekła z rodziną w 1988 roku do Berlina Zachodniego. Studiowała śpiew operowy i romanistykę w Berlinie i Rzymie; ostatecznie zajęła się dziennikarstwem. Była redaktorką tageszeitung, a dziś pracuje jako niezależna pisarka i reporterka m.in. dla Geo, Süddeutsche Zeitung i Die Zeit. Jej esej o niewidzialnych Polakach został wyróżniony Niemiecką Nagrodą Reporterską (Deutscher Reporterpreis), Nagrodą Dziennikarską Konrada Dudena (Konrad-Duden-Journalistenpreis), jak również Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego.


Seminarium “Schlesische Begegnungen”, Königswinter, 19-26 listopada 2017

W dniach 19 – 26 listopada br. 28 studentów Filologii Germańskiej wraz z opiekunami panem dr. Wacławem Miodkiem i panem mgr. Romualdem  Jędruszczakiem wzięli udział w corocznie organizowanym wyjeździe naukowym do Königswinter, znajdującym się w Nadrenii Północnej – Westfalii.

Mieliśmy przyjemność spędzić ten pobyt w „Haus Schlesien”, gdzie przyjęto nas bardzo serdecznie i gościnnie. Tematem naszego seminarium naukowego były „Schlesische Begegnungen”, które przybliżyły nam historię, kulturę i tradycję zarówno Górnego jak i Dolnego Śląska.

Pierwszy dzień naszego pobytu spędziliśmy na miejscu, gdzie uczestniczyliśmy w interesującym wykładzie dotyczącym historii Śląska oraz obejrzeliśmy wystawę „Schlesische Identität”. Jednym z punktów naszego programu było zwiedzanie muzeum poświęconego Górnemu Śląskowi „Das Oberschlesische Landesmuseum” w Ratingen-Hösel, którego zwiedzenie poszerzyło wiedzę o naszym regionie. Dodatkowo mieliśmy możliwość odwiedzenia Akwizgranu, Bonn i Kolonii. Z przyjemnością zobaczyliśmy najbardziej rozpoznawalne zabytki tych miast m.in. katedry w Akwizgranie i w Kolonii. Poza tym wybraliśmy się do Parlamentu Niemieckojęzycznej Wspólnoty „Das Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft” znajdującym się w niewielkim aczkolwiek urokliwym miasteczku Eupen w Belgii.

Podczas naszego tygodniowego pobytu w Königswinter pracowaliśmy w pięcioosobowych grupach nad projektami dotyczącymi tematyki Śląska.  Każdy zespół opracowywał swój własny projekt o różnorodnej tematyce, m.in. dwie grupy szczegółowo gromadziły informacje dotyczące Górnego i Dolnego Śląska, natomiast inna grupa przygotowywała własny projekt wystawy „Schlesische Identität”. Pozostałe osoby zajmowały się kulturą, tradycją oraz dialektami Śląska.

W ostatnim dniu naszego pobytu w Königswinter zaprezentowaliśmy obecnej tam komisji starannie przygotowane przez nas projekty. Każdy  z nas otrzymał dyplom ukończenia seminarium naukowego wraz z adekwatną oceną.

Pobyt naukowy w Königswinter zaowocował poszerzeniem naszej wiedzy nie tylko w zakresie Śląska, ale również polepszeniem kompetencji językowych.

Dorota Madzia i Bożena Turzyniecka